Избрани Новини
Честит Ден на Независимостта!
22-09-2014, 07:45
Снимка:erepublik.com
Автор:Bulgariautre
Още по Темата:Пловдив отбелязва националния празник с крос "Независимост"
Божидар Димитров: Войнстващият ислям е заплаха за българската независимост
Църквата "Св. 40 мъченици", пази спомени за обявяването на независимостта на България
"Маврудово хоро" ще друснат асеновградчани в Деня на независимостта
Вижте как Бургас празнува деня на Независимостта
Ден на независимостта на България
Вижте голямата програма за Деня на Независимостта!
България чества 106 години независимост
На 22 септември 1908 г. във Велико Търново, с манифест, княз Фердинанд обявява независимостта на България. С този акт на практика се отхвърлят последните васални връзки с Османската империя. Княжество България става независима държава начело с коронования цар Фердинанд. Високата порта (Турция), а след това и Великите сили признават официално българската независимост. Обявен за официален празник с решение на Народното събрание от 10 септември 1998 г. Дълго време значимостта на това събитие от новата история не се оценява, но на тази дата през 1908 г. България - една от най-старите държави в Европа, отново се появява на световната карта след петвековно османско владичество.
Условията за обявяване на Независимостта на младата българска държава в началото на ХХ век били изключително благоприятни: през лятото на 1908 г. младотурска революция в Османската империя завършва с успех за реформистите. Австро-Унгария - една от Великите сили наложили Берлинският договор, се готвела да анексира двете от провинциите на империята - Босна и Херцеговина - т.е. да го наруши. Затова и българският княз Фердинанд се обърнал директно към император Франц-Йосиф (срещат се във Виена) да съгласуват действията си.
Междувременно, българските власти завземат източните железници в Южна България и това поражда "известни" икономически противоречия между Австро-Унгария и страната ни. Дори за кратко стресва Фердинанд, който се уплашва да обяви независимостта. Но правителството вече било решило това да стане на 22 септември 1908 г. в черквата “Св. 40 мъченици” в старата българска столица Велико Търново – символичен акт на продължение на Второто българско царство. Австро-Унгария обявява анексията на Босна и Херцеговина на 20 септември. Два дни по-късно в черквата “Св. 40 мъченици” княз Фердинанд прочита манифеста за обявяването на независимостта и се отслужва молебен за благоденствието на българската държава. След това министър-председателят Малинов прочита отново манифеста на историческия хълм Царевец пред събралото се хилядно множество. Провъзгласяването на независимостта не само е голям успех за българската дипломация, но и след него васалното княжество започва да се нарича царство България, а българският владетел вече се титулувал - цар.
Деликатната ситуация, която настъпва след нарушаването на Берлинския договор e успешно разрешена. Първо била спечелена Британската империя, която поставя условието - да започнат преговори между българското правителство и Високата порта (Турция). Преговорите започват веднага и българската делегация е водена от Андрей Ляпчев. По време на тях, Високата порта иска България да плаща голям данък. В качеството си на министър-председател Малинов заявява, че независимост не се откупува, дори се стига до частична мобилизация на българската армия.
Русия не желае военен конфликт на Балканите и се заема да посредничи в преговорите. Тя се съгласява да опрости дълга на Османската империя, останал още от Руско-турската война от 1877-78 г., в замяна на което Високата порта се отказва да иска обезщетение от България и признава независимостта й. Oфициално това става на 6 април 1909 г., след което в продължение на 10 дни европейските сили признават България за царство и за независима държава.
Днес, 22 септември, премиерът проф. Георги Близнашки и министри от служебния кабинет ще присъстват на тържествата за Деня на Независимостта във Велико Търново. За пореден път старопрестолната столица става център на националното честване по повод 106-та годишнина от обявяването на епохалния исторически акт.
Тържественото честване започва по традиция с празнична света литургия рано сутринта в църквата "Св. 40 мъченици". В 9,00 часа в двора на храма, където Цар Фердинанд е обявил българската независимост, ще бъде извършен водосвет и поръсване на бойното знаме на НВУ "В. Левски" и на знамената на държавни и общински институции, учебни заведения и неправителствени организации.
Военният ритуал по издигане на националното знаме започва в 10,30 ч. на крепостта Царевец. Там официалните лица ще произнесат слова и ще бъде отслужен празничен благослов. Половин час по-късно ще бъдат поднесени венци и цветя на Пирамидата на Независимостта. Празнично шествие, водено от представителни военни духови оркестри, ще премине по главната улица от Царевец до паметник "Майка България", където ще бъде положени гирлянд и цветя.
Следобед програмата ще продължи в 16,30 ч. пред сградата на Община В. Търново с празничен концерт на Славка Калчева и танцова формация "Етноритъм". Традиционното голямо търновско хоро и тази година ще зарадва жителите и гостите на града. Ще има пет основни пункта по главната улица, където участниците ще танцуват.
В 19,00 ч. на площада пред Царевец представителна рота от НВУ "В. Левски" ще демонстрира строеви хватки с оръжие. Половин час по-късно започва тържествената заря проверка, на която ще присъства служебният премиер проф. Георги Близнашки. Новият момент в програмата е уникално въздушно шоу в небето над историческия хълм, което съчетава светлинни и лазарни ефекти. То ще бъде излъчено след заря-проверката и преди аудио-визуалния спектакъл "Звук и светлина". Пищни илюминации ще сложат края на честването на Деня на независимостта.