Избрани Новини
Двойно увеличение на издадените заповеди за защита от домашно насилие в Плевен
Проведе се брифинг по повод постигнато Споразумение за провеждане на Национална превантивна кампания в периода на 16 дни на активизъм срещу насилието
В сградата на ОД на МВР – Плевен се проведе брифинг с участието на Председател на Районен съд – Плевен г-жа Вера Найденова, Административен ръководител на Окръжна прокуратура – Плевен прокурор Владимир Николов, Административен ръководител на Районна прокуратура – Плевен прокурор Владимир Радоев, директор на дирекция „Социално подпомагане“ – Плевен г-жа Светлана Георгиева, началник на отдел „Закрила на детето“ г-жа Елица Спасова, служители от кризисен център – Плевен г-жа Галя Цветанова, г-жа Светлана Лачева и г-жа Тони Павлова.
Инициативата е посветена на 25 ноември - Международен ден за елиминиране на насилието срещу жени. Обявен е за такъв с резолюция 54/134 на Общото събрание на ООН от 17 декември 1999 година.
Поводът за срещата е прилагането на Закона за защита от домашно насилие и комплекса от мерки, целящи създаване на бърза, надеждна, ефективна защита и гаранция за опазване на живота, здравето и правата на лицата в риск от домашно насилие, осигуряване на помощ и подкрепа на нуждаещи се лица и същевременно упражняване превантивно и възпиращо действие върху извършителите на насилието.
Отговорността за събитието е поета от ръководството на Областна дирекция на МВР – Плевен в лицето на ст. комисар Живко Ламбов, като социална необходимост и професионален ангажимент за ограничаването на противообществените прояви и криминалните престъпления.
Данни за образувани дела по ЗЗДН предостави г-жа Вера Найденова - Председател на Районен съд – Плевен. За 11-те месеца на 2023 година образуваните дела са 116, от които 36 броя или 27% са прекратени поради оттегляне на иска. За 2024 година до момента делата са 147 броя, от които 34 броя или 23 % са прекратени поради оттегляне на иска. 12 % за настоящата година са прекратените дела поради неотстраняване на констатирани в молбата нередовности, които не са отстранени от молителя в дадения от съда срок.
Статистика - влезли в сила присъди:
2024 г. – 14 споразумения и 2 присъди за престъпления, по които има квалифициращ признак – извършени при условията на домашно насилие, 4 бр. за неизпълнение на заповед за защита.
2023 г. – 6 споразумения и 1 присъда, 1 – за неизпълнение на заповед за защита.
Анализ на дейността на служителите на ОДМВР – Плевен по Закона за защита от домашното насилие за първото шестмесечие на 2024 година представи полицейски инспектор Георги Иванов от сектор „Охранителна полиция“ при ОДМВР – Плевен. Той разясни, че основен проблем, свързан с агресията, са случаите на „домашно насилие“. За противодействието и превенцията на тези престъпления през първото шестмесечие на 2024 година е актуализирана заповедта, касаеща дейността в областната дирекция по линията. Определени са регионален и заместник-регионален координатор по въпросите за домашното насилие. В екипа за подпомагане на регионалния координатор, са включени служители от отдел „Разследване“ и от сектор „Противодействие на криминалната престъпност“. Със заповедта са определени и районен и заместник-районен координатор във всяко едно РУ в региона, които обобщават информацията постъпила в районното управление, осъществяват координация със съд и прокуратура, както и с кризисен център към община Плевен, извършват контрол по издадените заповеди за домашно насилие за територията, която се обслужва от РУ. При получен сигнал за домашно насилие полицейските служители стриктно изпълняват действията, описани в методическите указания, като се попълват приложените образци: Приложение № 1 - „Доклад за посетен сигнал за домашно насилие“, Приложение № 2 - “Въпросник при случаи на домашно насилие“, Приложение № 3 – „Протокол-процедура за предоставена информация на пострадало лице от домашно насилие и оказано съдействие“, Приложение № 4 – „Въпросник за оценка на риска“ и Приложение № 5 – „Формуляр за оценка“. Съгласно разпоредително писмо на ГДНП и методическите указания по тази линия, полицейски служител осъществява контрол по изпълнението на всяка заповед за защита. Началниците на РУ, създават организация за незабавното ѝ връчване и определя полицейски служител, който да следи за изпълнението. Ако има данни за неизпълнение на заповедта за защита, при ситуация се задържа нарушителят и се уведомява районна прокуратура или се събират данни за неизпълнението, обобщават се и преписката се докладва в районна прокуратура.
За периода от 1 януари 2024 година до 30 юни 2024 година са издадени 109 заповеди за незабавна защита и заповеди за защита на лица, пострадали от домашно насилие. По част от тях има и образувани досъдебни производства за нарушения на издадените заповеди или са докладвани материалите в районна прокуратура Плевен, за образуване на досъдебни производства.
Статистиката показва, че за посочения период на 2024 година има двойно увеличение на ръста на издадените заповеди за защита на лица, пострадали от „домашно насилие“ предвид, че за същия период на 2023 година те са 58. През 2024 година служителите са работили по 132 броя – досъдебни производства, новообразувани досъдебни производства - 95 броя, образувани бързи производства – 5 броя. Сравнение с резултатите по същите показатели за 2023 година: работено е по 32 досъдебни производства, новообразувани са 21 досъдебни производства и е образувано едно бързо производство. Видно е, увеличение в пъти повече на образуваните производства.
С цел по-добрата информираност на служителите и по-доброто взаимодействие с други институции, имащи отношение към проблема, предстои изграждането и въвеждане в експлоатация на автоматизирана електронна система, в която ще се съхраняват данни за извършителите на насилие, взети мерки, издадени заповеди от Районен съд и осъществения контрол по изпълнението им, от служители на МВР.
В плановете за обучение на състава, без откъсване от работа, се включват теми по Закона за защита от домашното насилие и методическите указания.
Във връзка с приет Меморандум за сътрудничество и партньорство между Министерството на вътрешните работи, Министерството на правосъдието, Националното бюро за правна помощ /НБПП/ и Адвокатските съвети, имащ за цел създаване на ефективно сътрудничество между институциите, разбирайки нуждата от бърза и адекватна намеса при случаи на домашно насилие, в ОД МВР – Плевен е създадена организация за уведомяване на пострадалото лице за възможностите за безплатна правна помощ. Тя се предлага извън Регионалните центрове за консултиране, към съответните Адвокатски съвети, съгласно указанията на НБПП.
Към Община Плевен, функционира Комплекс за социални услуги за деца и пълнолетни лица преживели насилие. Комплексът включва Звено „Център за социална рехабилитация и интеграция за жени и деца претърпели насилие“ и Звено „Кризисен център“. С тях служителите на ОДМВР –Плевен работят активно при оказване помощ на лица, претърпели домашно насилие.
ОД МВР – Плевен, активно участва в кампания за повишаване осведомеността на гражданите по проблема с домашното насилие и насърчаване на тяхната гражданска осведоменост, с послание „Спри домашното насилие! Насилието започва с викове, но не трябва да завършва с тишина“, като в сградите на МВР са разлепени агитационни материали с посочени телефонни номера за подаване сигнали за насилие, а също така и в кампанията „Любовта не боли! Говори! Помогни!
Административен ръководител на Районна прокуратура – Плевен прокурор Владимир Радоев разясни актуалността на проблема и дейността на Районната прокуратура по постъпилите сигнали от МВР и жалбите на гражданите по линия на домашното насилие. През 2023 година 85 са новообразуваните преписки, от тях 25 са приключили с влязла в сила присъда – лишаване от свобода, условно осъждане, глоби и пробация. През тази година до момента 97 са новообразуваните преписки. 35 са с влязла в сила присъда - лишаване от свобода, условно осъждане, глоби и пробация.
Г-жа Светлана Лачева – служител на Кризисен център – Плевен предостави статистическа информация за дейността на неправителствената институция. През 2023 година общият брой на потребителите – жени, преживели и жертви на насилие, е 536, подадени са 31 искови молби до Районни съдилища. От началото на 2024 година до момента 731 са жертвите на насилие, потърсили съдействие от Кризисния център. 46 са подадените молби до Районни съдилища. След влизането на законовите промени от януари т.г. се е разширил обхватът на пострадалите лица от домашно насилие и с това се отчита увеличаване на ръста на ползващите услугите с над 50%.
Националната превантивна кампания е в периода на 16 дни на активизъм срещу насилието – от 25 ноември до 10 декември 2024 година, която насочва общественото внимание към това, че насилието засяга хора от всички възрасти – мъже, жени и деца и не трябва да бъде толерирано под никаква форма. Целта е и насърчаване сигнализирането при случаи на домашно насилие.
Ако станете жертва или свидетел на домашно насилие се обадете и потърсете помощ:
Единен европейски номер за спешни повиквания 112
Национална телефонна линия за деца 116 111
Гореща телефонна линия за пострадали от насилие 0800 18676
Национално бюро за правна помощ 0700 18250
От домашното насилие има изход – потърси помощ и закрила.