Избрани Новини
Плевен чества 116 години независима България (СНИМКИ)
В знак на признателност бяха поднесени венци и цветя пред паметния знак, поставен пред театъра за 100-годишнината от Независимостта на България
С поднасяне на венци и цветя пред паметната плоча на площад „Стефан Стамболов” до Драматично-кукления театър „Иван Радоев”, където на 22 септември 1908 година пред плевенчани е прочетен Манифестът за независимост на княз Фердинанд, Плевен отбеляза днес 116-ата годишнина от Независимостта на България.
Тържественият ритуал започна с приемане на почетния караул от военни формирования от гарнизон Плевен и изпълнения на родолюбиви песни от Общински хор „Гена Димитрова“ под диригентството на Анелия Дечева, с участието и на Общинския духов оркестър с диригент Пламен Марков. На площада бяха народните представители Пламен Тачев и Валери Лачовски от ПГ на ГЕРБ-СДС, Богдан Богданов от ПГ на ПП-ДБ, Христинка Иванова от ПГ на ИТН, кметът на Община Плевен д-р Валентин Христов и заместник-кметовете Маргарита Бахнева, Елина Димитрова и Лидия Петкова, председателят на Общински съвет - Плевен доц. д-р Иван Малкодански и общински съветници, областният управител Николай Абрашев, представители на политически сили, десетки родолюбиви граждани, много ученици.
За историческите събития отпреди 116 години припомни в словото си кметът д-р Христов:
„На 22 септември 1908 г. в църквата „Св. Четиридесет мъченици” в старопрестолния град Търново с Манифест за независимост България е провъзгласена за независима държава. Манифестът е издаден от името на княз Фердинанд и подписан от членовете на правителството, начело с Александър Малинов. На този ден преди 116 години българският народ си възвръща достойнството и самочувствието, а страната ни става равнопоставена на останалите европейски държави!
Пътят към тази общонационална цел е начертан от непримиримия дух на поколения смели българи, от кръвта на стотици хиляди признати и непознати герои. Българският народ плаща прескъпо своите исторически уроци, но никога не предава своята национална кауза. Свободата, Съединението и Независимостта - това са измеренията на най-голямата ни национална ценност и повод за национална гордост“, каза д-р Валентин Христов. Той изтъкна, че Денят на независимостта не е просто дата от славната ни история, а повод за заслужена почит и поклон пред паметта и делото на всички достойни българи, посветили живота си на най-висшата кауза, наречена Свободна и Независима България.
В знак на признателност бяха поднесени венци и цветя пред паметния знак, поставен пред театъра за 100-годишнината от Независимостта на България.
Присъстващите на ритуала сведоха глави и с едноминутно мълчание почетоха делото на радетелите за Независима България. Прозвуча и националният химн.