Спасиха щъркелово гнездо в плевенското село Къшин

Животът

14-03-2024, 08:17

Автор:

Plevenutre.bg

Всичко от Автора

Експерти от Регионална инспекция по околната среда и водите – Плевен извършиха проверка по сигнал

Експерти от Регионална инспекция по околната среда и водите – Плевен извършиха проверка по сигнал за полуразрушено щъркелово гнездо върху стълб с жици от електропреносната мрежа до параклиса в центъра на с. Къшин, общ. Плевен.

Установено е, че гнездото е силно наклонено, има опасност да падне и не може да бъде използвано от птиците за мътене на яйца и отглеждане на малките. Със съдействието на служители на „Електроразпределителни мрежи Запад“ АД, гнездото е свалено на земята, върху ел. стълб е поставена метална платформа и материал за гнездо (клонки) с цел привличане на щъркелите през предстоящия размножителен сезон. В момента на проверката не са наблюдавани екземпляри от вида Бял щъркел.

Белият щъркел /Ciconia ciconia/ е защитен вид, включен в Приложение №3 към чл. 37 на Закона за биологичното разнообразие.

За защитените видове животни, включени в Приложение №3 към чл. 37 на Закона за биологичното разнообразие се забраняват: всички форми на умишлено улавяне или убиване на екземпляри с каквито и да е уреди, средства и методи; преследване и обезпокояване, особено през периодите на размножаване, отглеждане на малките, презимуване и миграция; унищожаване или вземане на яйца, включително в случаите, когато те са изоставени; разрушаване, увреждане или преместване на гнезда; увреждане или унищожаване на места за размножаване, почивка и струпване по време на миграция; вземане на намерени мъртви екземпляри; притежаване, отглеждане, пренасяне, превозване, изнасяне зад граница, търговия и предлагане за продажба или размяна на взети от природата екземпляри; препариране, притежаване, излагане на публични места, пренасяне, превозване, изнасяне зад граница, търговия и предлагане за продажба или размяна на препарирани екземпляри.

Лице, което е намерило екземпляр от защитен вид в безпомощно състояние, е длъжно да уведоми за това най-близките Регионална инспекция по околната среда и води или поделение на Изпълнителната агенция по горите, съгласно Закона за биологичното разнообразие,

"Екземпляр в безпомощно състояние" е жив екземпляр от животински вид, ранен, физически слаб или обездвижен вследствие на продължително гладуване или опаразитяване.

За намерени екземпляри от защитени видове в безпомощно състояние може да ни уведомявате на зеления телефон на РИОСВ – Плевен 064/806 951 или на дежурния мобилен телефон 0886 399 054.