Избрани Новини
Документите за паричните обезщетения от държавата ще се подават само онлайн
06-08-2020, 07:00
Снимка:pixabay
Автор:plevenutre.bg
Още по Темата:Всяко училище ще има готовност за онлайн обучение наесен
"Неотъпкана пътека” кани на онлайн концерт (видео)
Близо 2 000 клиента на ЕНЕРГО-ПРО се регистрираха за участие в играта „Плати онлайн и спечели“
Инж. Добромир Добрев проведе онлайн среща с ръководството на Енерго-про
Целта е да се намали административната тежест за гражданите, работодателите и самоосигуряващите се лица
Осигурителите и самоосигуряващите се лица ще подават само по електронен път документите за изплащане на парични обезщетения от държавното обществено осигуряване без да се налага да посещават приемните на Националния осигурителен институт (НОИ). Облекчението се въвежда с промени в Наредбата за паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване, които бяха одобрени от правителството, съобщиха от правителствената информационна служба.
С новите разпоредби се променя редът за подаване на документите за изплащане на обезщетенията за временна неработоспособност, бременност, раждане и отглеждане на дете и на паричните помощи при инвалидност поради общо заболяване и при смърт на осигурено лице.
С измененията се улеснява и подаването на документи от гражданите. Осигурените лица, работили при ликвидиран осигурител и хората, които искат отпускане на помощ при инвалидност, ще могат да представят документи за изплащане на парични обезщетения от държавното обществено осигуряване не само на хартия, но и по електронен път с квалифициран електронен подпис (КЕП) или с персонален идентификационен код (ПИК), издаден от НОИ на подателя, пише още в съобщението от Министерски съвет.
Наследниците на починало лице също ще бъдат улеснени при необходимост от подаване на документи при промяна на обстоятелствата, свързани с изплащане на обезщетения и помощи, като се предвижда заявлението-декларация да се подава и по електронен път с КЕП или с ПИК, издаден от НОИ.
Според МС така ще се намали административната тежест за гражданите, работодателите, самоосигуряващите се.
Топ Новини