Избрани Новини
Клиниката по онкохирургия представи ново учебно пособие и обучителен курс
03-08-2020, 15:35
Снимка:МУ-Плевен
Автор:plevenutre.bg
Още по Темата:Избраха студентка от Медицински университет - Плевен за най-красива тенисистка
Посланикът на Япония в България посети Медицински университет - Плевен
Създават Студентски хор към Медицински университет - Плевен
45 години Медицински университет - Плевен: Празнично шествие, юбилейно тържество и концерт
Първият успешно завършил курса по възлообразуване е стажант-лекарят Васил Нейков
Нов тренировъчен курс в Телекомуникационния център към Медицински университет - Плевен на тема „Възлообразуване в хирургията – базисно хирургично умение“ за студенти и стажант-лекари, бъдещи млади хирурзи, проведе екипът на Клиниката по онкологична хирургия – проф. д-р Ташко Делийски, доц. д-р Добромир Димитров и д-р Мартин Караманлиев.
Първият успешно завършил курса по възлообразуване е стажант-лекарят Васил Нейков, който получи своя сертификат от ректора проф. д-р Славчо Томов. Той показа високо ниво на придобитите теоретични знания и практически умения, като с елегантна техника на възлообразуване оформи приетите за правилни възли, а тестването им в експериментални условия показа висока сигурност. Беше спазена и една от основните принципни постановки - да няма натрупване на повече от необходимото чужди за организма материи (в случая - конци).
Целта за организиране на новия обучителен курс е да бъдат придобити познания и умения по широко прилаганата оперативна техника – възлообразуване. Мотивът е необходимостта във всяка лекарска специалност, свързана с оперативна дейност (обща хирургия, гинекология, УНГ, кардиохирургия, неврохирургия, офталмогична хирургия, ортопедия, урология, съдова хирургия и др.), да се правят хирургични възли при съединяване на тъкани. В научната литература се представят сравнително малко на брой възли, които биват наричани „правилни“, а самото им оформяне е описано чрез извадки от целия многоетапен процес.
След задълбочено проучване на въпроса чрез научно-експериментални методи екипът от Клиниката по онкологична хирургия прецени, че за всеки лекар, интересуващ се от действието възлообразуване, особено правещите началните си стъпки в някои от оперативните дисциплини, ще бъде от голяма полза да се запознае по-обширно с теорията и по-обстойно в тренировъчна обстановка с практическата страна на този възлов въпрос. Началото на курсовете по възлообразуване бе дадено благодарение на научно-изследователския, преподавателски и клиничен опит на екипа, на добрите тренировъчни условия във виртуалната зала на Телекомуникационния център към МУ-Плевен и най-вече на големия интерес от страна на студенти и стажанти да се задълбочат в тази тематика.
Голяма част от материята в курса е заложена в съдържанието на новото учебно пособие „Възлообразуване в хирургията“, издадено от екипа на Клиниката по онкологична хирургия под ръководството на проф. д-р Ташко Делийски. То излиза от печат в годината, в която проф. д-р Ташко Делийски чества своя 70-годишен юбилей. По този повод, той бе удостоен от ректора на МУ-Плевен проф. д-р Славчо Томов с плакет за заслуги към изграждането и утвърждаването на висшето училище. Освен почетното отличие, професор Делийски бе приятно изненадан с презентация от колегите си в Клиниката по онкохирургия – д-р Цветомир Иванов изброи огромните му приноси за развитието на хирургията, за професионалното развитие на младите кадри и за приятелската атмосфера в екипа. Емоционален щрих към събитието добави съпругата на проф. Делийски – г-жа Ваня Делийска, ръководител на хор „Звъника“, която отправи прочувствени думи на обич и благодарност, споделяйки лични моменти от съвместния им живот, като накрая поздрави юбиляра с изпълнението на двама свои солисти. На тържественото събитие проф. Ташко Делийски бе поздравен от членовете на Ректорския съвет, от Ръководството на УМБАЛ „Д-р Георги Странски“, от колегите си от Клиниката по онкохирургия и от Катедрата по сестрински хирургични грижи.
Професор Делийски е известен като един от водещите онкохирурзи в страната, чийто научни интереси са свързани с рак на гастроинтестиналния тракт; рак на млечната жлеза; лимфна система и рак и роботизирана хирургия. За 45-годишната история на Медицински университет – Плевен той е заемал важни ръководни постове във висшето училище: заместник-ректор – 1993- 2003 г., първият декан на Факултет „Медицина“ – 2005- 2009 г., началник на Онкохирургична клиника – 1993 г., доцент-ръководител на Университетски онкологичен център – 1993 г. и днес - ръководител на Катедрата по сестрински хирургични грижи – от юни 2009 г.
Топ Новини