Избрани Новини
Плевен чества 182 години от рождението на Апостола на свободата!
18-07-2019, 12:04
Снимка:ОбС-Плевен
Автор:plevenutre.bg
Още по Темата:На среща в Плевен: Пенсионери от Ценово и Искър за трети път се врекоха в приятелство
Казанлък се поклони пред Апостола на Свободата
ГЕРБ-Пловдив се поклони пред паметта на Апостола на свободата
Паметта на Апостола на свободата ще почетат лясковчани
Първокласниците от СУ "Иван Вазов" почетоха Апостола на свободата
Поднесоха цветя пред паметника му
С поднасяне на цветя пред паметника на Васил Левски, Плевен отбеляза днес 182-ата годишнина от рождението на Апостола на свободата. Своята почит и признателност към един от най-обичаните синове на България засвидетелстваха председателят на Общински съвет - Плевен, Мартин Митев, общински съветници, представители на културни институти и организации в града, много признателни плевенчани, сред тях и деца.
„Идеалите и мечтите на Левски, неговият пример и днес живеят в сърцето на всеки един истински българин. Винаги съм смятал, че на днешната дата всички ние честваме безсмъртието на личността и делото на Апостола на свободата! Левски е в нас, винаги и на всякъде. Той пробужда съвестта ни, носим го в умовете и сърцата си. Той е мяра за нашите постъпки“, сподели по повод днешната дата Мартин Митев.
Васил Кунчев е роден в Карлово на 18 юли 1837 г. В църковните регистри е записан под името Васил Иванов Кунчев, но историята ще го запомни с още дузина имена, две от които ще останат безсмъртни - Васил Левски и Апостола. Започнал учението си в карловското взаимно училище, но под влияние на вуйчо си станал послушник и в продължение на 3 години обикалял из селата, за да събира помощи за Хилендарския манастир. За кратко време имал възможност да продължи образованието си в Стара Загора, но след това приел монашеството в Сопотския манастир (1858 г.) под името Игнатий. През пролетта на 1862 г. Васил Левски, по призива на Георги Раковски се отправил за Белград, където става част от Първата българска легия. В Белград получил и бойното си кръщение, и името Левски.
Левски става един от идеолозите на българската национална революция. Негово дело е създаването на Вътрешната революционна организация. Апостолът на свободата е убеден, че "нашето дело зависи от нашите собствени усилия". Той е заловен в Къкринското ханче край Ловеч в края на 1872 г. Процесът срещу Левски е в София, а присъдата му - смърт чрез обесване, изпълнена на 6/18 февруари 1873 г.
Топ Новини