Избрани Новини
Пазете се от кърлежи - носят опасни болести
25-05-2019, 06:49
Снимка:pixabay
Автор:plevenutre.bg
Още по Темата:Обработка срещу кърлежи започва идната седмица в Плевен
Обработват парковете и зелените площи във Велико Търново срещу кърлежи и бълхи
Ако ще посещавате тревисти места, пръскайте се с репелент и други препарати, продавани в аптечната мрежа
Високи, неокосени треви, влажно и топло време – любимият сезон на кърлежите (и не само). Ухапването от кърлеж само по себе си не е страшно, а случаите, в които се предават заболявания от тях са по-скоро редки, но за сметка на това се лекуват сериозно и продължително. Затова ви припомняме някои важни правила, които да спазвате при ухапване от кърлеж.
Ако ще посещавате тревисти места, пръскайте се с репелент и други препарати, продавани в аптечната мрежа. След всеки излет навън преглеждайте кожата и косата си. Ако кърлежът е стоял по-малко от 12 часа, забит в кожата, не може да ви е заразил.
Ако не сте сигурни как да извадите кърлежа, по-добре отидете при лекар. И все пак, ако сте решили да го вадите сами – вземете пинсети или някоя от техните разновидности, специално пригодени за вадене на кърлежи. "Кърлеж се вади, като се хваща най-близо до кожата - там, където е хоботчето му, и се дърпа нагоре. Кърлежът не трябва да се върти. Ако се скъса хоботчето, то се изважда с чиста игла. Вадещият да внимава да не изцапа ръцете си. Най-хубаво е да се вади с медицински ръкавици и след изваждането на кърлежа да се дезинфекцират ръцете. Мястото, където е бил кърлежът, също се дезинфекцира”, съветва проф. Тодор Кантарджиев от Института по заразни и паразитни болести.
Изваденият кърлеж се гори, освен ако не искате да го занесете в Регионалната здравна инспекция, за да го изследват. Това може да спести изследване на вас самите. Но специалистите така или иначе съветват да се изследва самият ухапан, а не само кърлежът. И двете изследвания се плащат от Вас.
Няколко дни след ухапването наблюдавайте мястото. На 25-30 ден от ухапването, на човека може да се извърши серологично изследване за Лаймска болест с цел доказване на заболяване или не и предприемане на съответното специфично лечение. Практиката да се приема антибиотик профилактично след ухапване от кърлеж е по-скоро излишна. Ако обаче действително сте заразени с нещо от кърлежа, то курсът на лечение е доста по-дълъг и се действа според конкретната обстановка.
Болестите, които носят кърлежите, са Лаймска болест, Марсилска треска, Кримска-конго хеморагична треска, Хеморагична треска с бъбречен синдром, Кърлежов енцефалит, Ку-треска.
Топ Новини