Избрани Новини
Изминаха 74 години от опожаряването на еврейския лагер в "Кайлъка"
11-07-2018, 16:50
Снимка:Община Плевен
Автор:plevenutre.bg
Още по Темата:"Плевен спортува" превръща парк "Кайлъка" в най-голямата градска спортна арена
В Плевен се преклониха пред паметта на евреите, загинали в лагера в "Кайлъка" през 1944 г.
Слагат видеонаблюдение на шахматната площадка в парк "Кайлъка"
Винаги е тъжно, когато загиват хора, но не само е тъжно, а непростимо, когато загиват заради верски, религиозни или политически убеждения, каза кметът
Церемония по повод 74-ата годишнина от опожаряването на еврейския лагер в парк „Кайлъка” се състоя днес пред паметната плоча на загиналите в нощта на 11 юли 1944 г. Присъстваха главният секретар на Организацията на евреите в България „Шалом” Йосиф Меламед, Людмил Мойсеев - председател на Регионалната организация на евреите „Шалом” в Плевен, един от оцелелите лагерници – Елия Калдерон, представители на европейската общност от страната. Своята почит засвидетелстваха кметът Георг Спартански и заместник-областният управител Татяна Божинова.
"Спасителите на българските евреи са тихи герои, водени от човещина. Някои са носели храна или вода. Други са крили еврейски семейства в домовете си. Всеки е помагал колкото и както може”, каза Йосиф Меламед – главен секретар на Организацията на евреите в България „Шалом”, припомняйки събитията от времето на Втората световна война. Той подчерта, че плевенската еврейска организация е отличена преди 5 години за това, че близо 3000 от изселените от София през 1943 година евреи, са били настанени в Плевен. „Но днес, наред с признателността на еврейската общност за това хуманно дело, сме се събрали, за да почетем паметта на едни други наши събратя. Затворени за това, че са били противници на тогавашния режим, те намират смъртта си в палеж през 1944 година в лагера в Кайлъка”, каза Меламед.
Винаги е тъжно, когато загиват хора, но не само е тъжно, а непростимо, когато загиват заради верски, религиозни или политически убеждения, каза кметът Георг Спартански. Той посочи, че еврейският народ има хилядолетна история, а евреите са в основата и на математическите науки, и на културата, и на изкуствата, и на търговията, и на правото. Едва ли някой може да си представи и древния, и съвременния свят без осезателното значимо присъствие на представители на еврейската нация, допълни кметът.
Елия Калдерон разказа личните си спомени за ужасната нощ, когато е бил едва 13-годишен. Пред присъстващите бяха прочетени имената на десетимата загинали. Паметта им беше почетена с едноминутно мълчание и поднасяне на цветя.
Топ Новини