Избрани Новини
Ученици от СУ "Иван Вазов" посетиха катедра "Генетика“ на МУ-Плевен
01-04-2018, 11:13
Снимка:СУ "Иван Вазов"
Автор:plevenutre.bg
Още по Темата:Първият в страната ученически гвардейски оркестър ще бъде официално представен за Празника на Плевен
В СУ "Иван Вазов" - Плевен създават Първи за страната ученически гвардейски оркестър!
Малчуганите от подготвителна група към СУ "Иван Вазов" се убедиха, че "книгата е прозорец към света”
Коледна работилница организираха в СУ "Иван Вазов"
Малчугани от СУ "Иван Вазов" научиха повече за здравословното хранене
МУ-Плевен дипломира Випуск 2018 чуждестранни лекари на Факултет "Медицина"
Близо 800 кандидат-студенти ще се явят на предварителните изпити в МУ-Плевен през март и април
Курс по артроскопия на глезенна става и хирургия на ходилото стартира в МУ-Плевен
Интересната лекция на доц. Ковачева ги запозна с различните видове и етапи на генетичното консултиране
Ученици от 11″з“ клас посетиха катедра "Генетика" на МУ-Плевен, информират от сайта на училището. Интересната лекция на доц. Ковачева ги запозна с различните видове и етапи на генетичното консултиране. В България ежегодно между 3000 и 4000 семействасе нуждаят от такъв вид консултиране при планиране на бременност, но едва 60% от тях я търсят осъзнато – по причина, че вече са се сблъскали с различни фактори от генетично естество, които възпрепятстват възпроизводството им или раждането на здраво дете.
В лекцията бяха включени също класификация на генните заболявания, рисковете и честотата на генетичните такива, влиянието на средата и родовото минало на двойките, видовете натална и пренатална диагностика. Бяха представени някои от иновативните методи на скрининг (възникнали последните 5 години!), практикувани по време и след бременност, които спомагат за превенцията на бременност с генетично обременен плод и за безопасно прекратяване на такава, след информирано решение на родителите, като същите се прилагат и в България.
Лекцията завърши със снимков материал на новородени пациенти с различни генетични и геномни заболявания, техните кариограми и симптоматика, както и с въпроси от учениците по темата. Доц. Ковачева от своя страна отговори подробно и много успокояващо, като изтъкна, че на първо място информираността и образованието е най-добрата помощ, която младите хора могат да получат по пътя си към създаването на здраво потомство. Пожела на учениците скоро отново да се видят, но вече като стедунти в МУ-Плевен и тя, като техен преподавател.
Топ Новини