Избрани Новини
В Плевен обсъдиха бъдещото председателство на Съвета на Европа от България
30-11-2016, 16:51
Снимка:Община Плевен
Автор:plevenutre.bg
Още по Темата:Разясняват българското председателство на Съвета на ЕС и в Плевен
"Какво означава България да председателства Съвета на ЕС" дискутират на среща в Плевен
МС прие нов план за подготовка за председателството на Съвета на ЕС през 2018 г.
МС одобри българската позиция за заседание Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси
Одобрени са българските позиции за заседания на Съвета на ЕС
Правителството добри българската позиция за заседание на Съвета на ЕС „Външни работи/Търговия“
Основната цел, която общината си поставя, е да популяризира по време на събитията културното и историческото наследство в региона
Заместник-кметът на Община Плевен с ресор „Европроекти и хуманитарни дейности” Стефан Милев, експерти, представители на културни и образователни институции и организации, неправителствени формации и журналисти се събраха днес в Областния информационен център, за да обменят идеи как Плевен да стане предпочитана дестинация, като се възползва от възможностите по време на българското председателство на Съвета на ЕС. Това информират от пресцентъра на местната управа.
Представени бяха подробности по темите: „Какво означава България да председателства Съвета на ЕС”, „Какво представлява председателството на Съвета и как функционира”, „Приоритети на Председателството”, „Какво означава да е успешно Българското председателство”, „Българското председателство като предизвикателство и шанс за общините”. Съветът на ЕС, който България ще председателства на ротационен принцип от 01.01.2018 г. до края на м. юни 2018 г., договаря и приема законодателните актове на ЕС, координира политиките на държавите членки, разработва общата външна политика на сигурност на съюза, сключва международни споразумения и приема бюджета на ЕС. В рамките на тези 181 дни в България и в Брюксел ще бъдат проведени 2 000 събития, 160 заседания на съвети, работни групи и комитети в страната ни, 20 000 делегати и 500 представители на медиите ще посетят България. Основната цел, която Община Плевен си поставя, е да популяризира по време на събитията културното и историческото наследство в региона, както и природните забележителности. „Трябва да представим такава културна и творческа програма, че да привлечем вниманието към Плевен и той да стане част от програмата на национално ниво”, подчерта г-н Милев. Бяха споделени идеи, че това може да се осъществи чрез традиционното Пчеларско изложение, чрез подчертаване ролята на боевете край Плевен в контекста на Освобождението на България, организиране празник на гроздето и виното с международно участие предвид съществуването на Института по лозарство и винарство и челното място на региона в тази област и др. Приета беше и идеята в ОИЦ – Плевен, да бъде поставена кутия, в която всеки, който има идея как Плевен и регионът да привлекат вниманието по време на председателството на България на Съвета на ЕС, да я сподели.
По повод българското председателство е обявен конкурс за лого, напомниха от информационния център. Участие могат да вземат български и чуждестранни художници, дизайнери, студенти от специалности, свързани с графичен дизайн. Всеки кандидат трябва да представи кратка автобиография и документ за завършено образование. Срокът за подаване на предложения е 30 декември 2016 г. В края на януари жури ще определи победителя, който ще трябва да изработи т. нар. бранд бук (в който са показани употреби на логото) и след това ще получи възнаграждение в размер на 10 000 лв.