Избрани Новини
Село Градище - творческо място на артисти, самодейци и спортисти
06-02-2015, 15:37
Снимка:Уикипедия
Автор:Ралица Костова
Още по Темата:Миналото на древноримския град Улпия Ескус около земите на Гиген
Кървавата битка край Горни Дъбник (Снимки)
Жителите на селото са имали удоволствието да гледат на живо Г. Парцалев, С. Мутафова, Т. Лолова и други
Село Градище се намира в централната част на Дунавската равнина, на изток от река Осъм. На 7 км от него е най-близкият град Левски, а на 13 км. е гр. Павликени. Селото се намира на ж.п. линията София - Варна. Градище е едно от най-старите села в околността. Според стара легенда в днешните територии на селото по време на римското владичество съществува римска крепост.
Според друга легенда имало местност, наречена Дермен баир. Но в селището настъпила чума и убила половината от населението на местността. Другата половина се спасила и си основала свое селище, наречено село Градище. Най-правдоподобната версия е, че е основано от първите заселили се през Дунав българи между 670 и 685 г. Имало е дървена крепост Оградище и от там е получило името си.
За наименованието обаче съществуват още две версии. Според първата управителят на крепостта се наричал Градица. Втората и по-достоверна е от старобългарската дума градиште – място, където е имало град, укрепено място. През 15 век е посочено като “село Кърадиште”, в 1618 г. – “село Гърадищте” а през 19 в. – “Осма Градище”, т.е. “Градище на р. Осъм”.
Това, което поддържа духа на селото е неговото 100-годишно читалище. До преди петнадесетина години е действал самодеен театър. Представления са идвали да изнасят известни за времето си артисти. Градищени са имали удоволствието на живо да гледат Видин Даскалов и Зорка Димитрова, Георги Парцалев, Стоянка Мутафова, Татяна Лолова и други.
Самодейците на селото и до днес печелят конкурси за народни песни и обичаи. Народната носия на селото е изключително красива и всяка градищенка я има, носи на празници, пази и лелее. Празниците се отбелязват от цялото село, а Зарезан, Бабинден и Лазаровден са на особена почит. Сурвакари, коледари, та дори и Баба Марта могат да се срещнат на улицата в подходящото време.
Хората освен, че са самодейни, са трудолюбиви и най-вече много талантливи. Имат си собствена песен за селото. Корените на Парцалев, Паша Христова, солистките на Горан Брегович са от село Градище.
Не са за пропускане и имената на хората, занимаващи се с наука и спорт. Футболният отбор "Победа" не е в "А" група, но го има. Въпреки че стадионът е в плачевно състояние, той е до най-красивия и естествен парк с вековни дъбове.
Също така Градище е сред малкото български села, които се славят и с провеждането на състезания по мотокрос.
Всичко това допринася за самочувствието на селото, наистина станало достойно за обогатяването на културното наследство по българските земи.